Android 12 ile Birlikte Fotoğrafların Kalitesi Artacak

Android 12 ile Birlikte Fotoğrafların Kalitesi Artıyor

Android 12 ile birlikte yeni gelen kamera kütüphanesi sayesinde Instagram gibi 3. parti uygulamalarda fotoğraflarınız daha kaliteli gözükecek.

Android işletim sistemli cihazlarda Instagram gibi 3. parti uygulamalar kamerayı kullanmak istediklerinde baya bir kısıtlamayla karşılaşıyorlardı. Bunların arasında HDR kullanamamak ya da Portre ve Gece Modu gibi telefonda normalde desteklenen özellikleri kullanamamaları da dahil.

Android 12 ile birlikte gelen Camera2 adı verilen yeni kamera kütüphanesi sayesinde bu kısıtlamalar azaltılıp, düşük donanımlı telefonlardan bile kaliteli fotoğraflar çekilmesi sağlana bilinecek.

Android işletim sistemli cihazlar donanım tarafından güçlü olsa da binlerce Android işletim sistemini kullanan cihaz olduğundan dolayı uygulama geliştiricileri ve telefon geliştiricileri tarafından gerekli optimizasyonlar sağlanamadığından iPhone gibi kaliteli gözüken fotoğraflar ortaya çıkaramıyorlar.

Yazılım tarafında olan bu sorun, Camera2 adlı kütüphane ile çözülecek gibi duruyor. Eğer sizde denemek isterseniz ve uyumlu bir telefonunuz (Google Pixel 3 ve üstü cihazlar) varsa Android 12 Geliştirici Ön izleme (Developer Preview) 3. sürümünü indirerek deneyebilirsiniz.

Berkay
Merhaba, ben Berkay. Teknoloji ile ilgileniyorum ve Tekno Harekat sitesinin yazarlığını yapıyorum.