Beklenen Oldu! Clubhouse Uygulaması Android’e Geliyor

Beklenen oldu! Clubhouse uygulaması artık Android cihazlarda da kullanılabilir.

Geçtiğimiz sene ani bir yükselişle çıkan ve Apple cihazlarda oldukça popüler olan Clubhouse uygulaması Android için testlere başladı. Fakat uygulamanın indirilme sayısındaki bu düşüş, Android için oldukça geç kalındığını gösteriyor.

Clubhouse Android İçin Testlere Başladı

Clubhouse uzun bir süre boyunca Android için çalışmalara başlamaması ile tepki görmüştü. Nihayet beklenen oldu ve Android sürümünün test aşamalarına başladığı açıklandı.

Uygulama şu anda kapalı beta (erken erişim) sürümünde. Bu sebepten ötürü uygulamayı daha az kişi test ediyor. Fakat önümüzdeki haftalarda daha çok kullanıcıya erişimin açılması düşünülüyor.

Beklenen oldu! Son zamanlarda popüler olan yeni sosyal medya Clubhouse uygulaması artık Android cihazlar için de kullanılabilir hale geliyor.

Geçtiğimiz yıl (2020) Mart ayında ortaya çıkan ve sadece iOS ve macOS üzerinde kullanılabilen ve davet sistemiyle çalışan bu uygulama bir anda beklenmedik bir ilgi gördü.

Diğer sosyal medya devleri bunun üzerine hemen Clubhouse için rakip özellik çıkarmak için çalışmalara başladılar. Telegram, Mart ayında rakip özelliğini piyasaya sunmuşken Facebook ve Twitter çalışmalara devam etmekte.

Popülerliği Büyük Kayba Uğradı

Özellikle büyük firmalar rakip özelliklerini piyasaya sunmaya başlayınca, Clubhouse’un popülerliği büyük bir kayba uğradı. Sensor Tower sözcüsünün yaptığı bir açıklamada;

Clubhouse, Nisan ayında küresel olarak yaklaşık 922.000 indirme ile Mart ayında sahip olduğu 2,7 Milyon yüklemeden 66% oranda düşüş yaşadı. Sensor Tower verilerine göre, Şubat ayında yaklaşık 10 milyon kez indirilen uygulama Ocak ayına göre 300% arttı.

Sensor Tower Sözcüsü

Yani kısaca büyük balık küçük balığı bu sefer yemiş olabilir 🙂.

Davet ile Kayıt Sistemi Kalkıyor

Ayrıca, Clubhouse CEO’su Paul Davidson tarafından yapılan bir açıklamada uygulamanın herkese açılacağı ifadeleri yer aldı.

Berkay
Merhaba, ben Berkay. Teknoloji ile ilgileniyorum ve Tekno Harekat sitesinin yazarlığını yapıyorum.