Instagram Beğeni Sayısı Artık Gizlenebilinecek

Facebook, Instagram için 2019'dan beri gizli gizli test ettiği ve oldukça gündem olan beğeni gizleme özelliğini bugün itibariyle yayınladı.

Facebook, Instagram için 2019’dan beri gizli gizli test ettiği ve oldukça gündem olan beğeni gizleme özelliğini bugün itibariyle yayınladı.

Facebook, Instagram feed’inizdeki beğeni sayılarını gizlemenizi sağlayacak yeni bir değişiklik yayınladı. Bu değişiklik hem kendi sayfanız hem de başkalarının sayfaları için geçerli olacak. Başka bir deyişle, başkalarının görememesi için kendi gönderilerinizdeki beğeni sayılarını ve içeriğe odaklanmak için başkalarının gönderilerindeki beğeni sayılarını gizleyebileceksiniz.

2019’da başlayan bir test, bu değişikliğin ilk adımlarını gösterdi ve şirket başlangıçta takipçilerinizin gönderilerinizin kaç beğeni alacağına değil, paylaştıklarına odaklanmalarını istediğini söyledi.

Facebook, Instagram için 2019'dan beri gizli gizli test ettiği ve oldukça gündem olan beğeni gizleme özelliğini bugün itibariyle yayınladı.

Değişiklik, insanların Instagram’daki deneyimlerini iyileştirmeyi ve beğeniler için gönderi yayınlama baskısını kaldırmayı amaçlıyor. Instagram, etkileşimin bir ölçüsü olarak Beğen aracını popüler hale getirirken, doğru beğeniler açısından da performans gösterme baskısını artırdı. Sonuç olarak, insanlar doğru hashtag’lerle gönderiler yapar, fotoğraflarını filtrelerle optimize ediyor, ya da sadece akranlarına ayak uydurmak için beğeni satın alıyorlardı. Bu yeni güncelleme, bu teşviki kaldırmak ve insanların yalnızca içerik için yayınlamasına izin vermek içindir.

Bununla birlikte, Instagram ayrıca bazı insanların beğeni sayılarını görmeye devam etmek istediğini, böylece bunun isteğe bağlı hale geldiğini de kaydetti. Alışılan bir içeriğin ya hep ya hiç opsiyonuyla toplumsal bir kültürel değişikliğini etkilemesi zordur, ancak şirket, kendilerini başkalarıyla karşılaştırmak için genellikle bu metriklere ihtiyaç duyan influencer akışını altüst edecektir.

Şirket bu yıl testini yanlışlıkla uzattığında Washingon Post‘a konuşan Nayamka Roberts-Smith adlı bir estetikçi şunları söyledi:

Beğenileri saklamak benim için zor; diğer insanların Instagram’ı nasıl kullandığını ve Instagram’ı nasıl kullanmak isteyebileceğimi öğrenmemi engelliyor gibi geliyor. Hala profil analizlerim vardı, ancak bu sadece bir tarafı gösteriyordu ve diğer insanların gönderilerinin nasıl performans gösterdiğini görmeyi gerçekten seviyorum.

Nayamka Roberts-Smith

Beğenin veya nefret edin, bu değişiklik bugün dünya çapındaki Instagram hesaplarında canlı yayında. Facebook, önümüzdeki birkaç hafta içinde bu özelliğin ana Facebook uygulamasına da geleceğini söylüyor.