Edge Yeni Sürümüyle Otomatik Olarak HTTPS Kullanacak

Microsoft Edge Chromium, 92 sürümüyle birlikte artık HTTPS desteği olan sitelerde otomatik olarak HTTPS'ye geçiş yapacak.

Microsoft Edge Chromium, 92 sürümüyle birlikte artık HTTPS desteği olan sitelerde otomatik olarak HTTPS’ye geçiş yapacak.

Microsoft Edge, Chromium’a geçiş yaptığından beri kendini geliştirip kullanıcılar için en yeni ve kullanışlı özelliklerini performanstan ödün vermeden tanıtıyor.

Kullanıcılarını korumak için yeniliklere imza atan Microsoft Edge, 92 kod numaralı sürümüyle birlikte girdiğiniz sitede HTTPS desteği olup olmadığını otomatik olarak kontrol edip eğer HTTPS desteği varsa siteyi HTTPS üzerinden kullanmanızı sağlayacak.

Microsoft 365 yol haritasında yazdığına göre bu özellik opsiyonel ve geliştirme aşamasında olup 2021 yılının Temmuz ayında çıkması bekleniyor.

Microsoft Edge sürüm 92’den başlayarak, kullanıcılar daha güvenli protokolü desteklemesi muhtemel etki alanlarında HTTP’den HTTPS’ye geçiş yapma olanağına sahip olacaklar. Bu destek, tüm etki alanları için HTTPS üzerinden teslimata uyacak şekilde de yapılandırılabilir. Daha güvenli bağlantılar, müşterilerin ortadaki adam saldırılarına karşı korunmasına yardımcı olur

Microsoft 365 Yol Haritasında Yazan Tam Açıklama

HTTP ile HTTPS arasındaki farkın basit bir şekilde ne olduğunu merak ediyorsanız, HTTPS’nin verilerinizi şifrelemesi ve şifreli verilerinin değiş tokuş edildiği ödeme işlemi sayfası gibi web üzerindeki yerleşimi gösteren ek bir koruma katmanı sağlamasıdır. Mümkün olan her yerde HTTP’nin sonunda “S” nin olması her zaman daha güvenlidir, bu yüzden Edge, HTTPS alanlarına erişimi kolaylaştırmak için çalışıyor.

Edge, Xbox’a gelmek ve Mobil performansını iyileştirmek gibi daha bir çok kullanıcı yararına yenilikler geliştirmeye devam ediyor.