Apple ve Epic Games Davasında Microsoft’tan Şok İtiraf!

Apple ve Epic Games arasındaki dava da Microsoft'tan gelen şok itiraf tüm dava sürecini değiştirebilir! Microsoft'tun itirafı herkesi şok etti

Apple ve Epic Games arasındaki dava da Microsoft’tan gelen şok itiraf tüm dava sürecini değiştirebilir! Microsoft’tun itirafı herkesi şok etti!

Geçtiğimiz sene Apple, App Store kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Fortnite’ı mağazadan kaldırmıştı. Bunun üzerine Epic Games tarafından açılan dava da Apple’ın geliştiricilerden yüksek komisyon aldığını ve uygulama içi satın alım için sadece Apple Pay’in kullanılmasından şikayet edilmişti.

Ayrıca Apple, Fortnite’ı kaldırmakla kalmayarak Unreal Engine ile yapılan tüm oyunları mağazadan kaldıracağını açıklamıştı. Geçtiğimiz sene yapılan mahkemede, Apple komisyon ve uygulama içi satın alım hakkında haklı bulunurken; Unreal Engine ile yapılan tüm oyunların kaldırılması tarafında haksız bulundu.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’tan Gelen ve Apple ve Epic Games Arasındaki Davanın Gidişatını Değiştirecek Olan Şok Xbox İtirafı!

Dava sürecinde mahkeme tarafından doğru bir karar alınması için Microsoft ve Sony gibi diğer sadece kendi cihazlarında kullanılan oyun satış mağazalarına sahip taraflardan oyun pazarı ile alakalı belgeler istendi.

Davada oyun pazarı ile ilgili bilgi almak açısından tanık olarak çağırılan Xbox Başkan Yardımcısı Lori Wright, Microsoft’un oyun konsollarından elde ettiği gelir açısından gelen soruya öyle bir cevap verdi ki, bu cevap tüm dava sürecini değiştirir nitelikte.

Apple ve Epic Games arasındaki dava da Microsoft'tan gelen şok itiraf tüm dava sürecini değiştirebilir! Microsoft'tun itirafı herkesi şok etti
Xbox One X Oyun Konsolu

İlginizi Çekebilir

Microsoft Xbox Konsollarını Zarara Satıyor

Microsoft’un oyun konsolu olan Xbox’ın Başkan Yardımcısı Lori Wright’a, Microsoft’un Xbox satışlarından ne kadar kâr elde ettiği bilgisi istenen bir soru yöneltildi. Lori Wright ise Xbox’ın konsol satışlarından kâr elde etmediğini belirterek;

Kâr elde etmiyoruz. Aksine konsolları zararına satıyoruz.

Lori Wright

Epic Games’in avukatı tarafından sorulan bu soruya verilen cevap, mahkeme salonunda büyük bir şaşkınlık ile karşılanırken soru tekrardan başkan yardımcısına yöneltildi. Ancak, başkan yardımcısı tarafından verilen iki cevapta şirketin kâr elde etmediği yönünde olunca mahkemenin gidişatı tamamen değişti.

Mahkemede, Xbox satışlarındaki gelir durumuna ilişkin açıklama yapan Lori Wright; Xbox’ın sadece oyun geliştiricilerinden 30% oranında bir komisyon alındığını, bunun dışında herhangi bir şekilde cihaz satımında kâr durumu olmadığını belirtti.

Apple ve Epic Games arasındaki dava da Microsoft'tan gelen şok itiraf tüm dava sürecini değiştirebilir! Microsoft'tun itirafı herkesi şok etti
Xbox One X Oyun Konsolu

Epic Games ve Apple arasındaki bu davanın konusu olan oyun pazarında Microsoft’un yaptığı açıklamanın kâr konusunda ciddi bir kötü imaj vermesi, mahkeme tarafından verilecek olan son kararın Epic Games mi yoksa Apple tarafına mı olacağı konusunda biz teknoloji severler için oldukça büyük bir merak uyandırdı.

Eğer davayı Epic Games kazanırsa, bu durumda oyunların fiyatı düşebilir fakat oyun oynadığımız cihazların fiyatı artabilir ya da zorunlu bir aylık ödeme tarzı bir şey getirilebilir.