Microsoft Yeni Segoe UI Fontunu Tanıttı

Microsoft, Windows 10 için varsayılan yazı tipi olan Segoe UI fontunu Windows 10'un bu hafta yayınlanan yeni Insiders sürümünde yeniledi.

Windows 10 Insiders sürümünde her hafta yeni bir güncelleme sunuluyor. Windows 10’un varsayılan yazı tipi olan Segoe UI, yeni gelen güncelleme ile değiştirildi.

Microsoft, Geliştirme kanalında Insider’lar için Windows 10 Insider 21376 sürümünü yayınladı. Bu, güncellenmiş yeni bir Segoe UI yazı tipi ve diğer küçük güncellemeleri getiren küçük bir güncellemedir, fakat bir yeni özellik sunulmamıştır.

Segoe UI Yenilendi

Microsoft, Windows 10 için varsayılan yazı tipi olan Segoe UI fontunu Windows 10'un bu hafta yayınlanan yeni Insiders sürümünde yeniledi.
Yeni Segoe UI Yazı Tipi

Windows Insider ekibi yeni yazı tipi hakkında:

Segoe UI Variable, artık küçük boyutlarda okunaklı bir şekilde geliştirilmiş ve ekran boyutunda çok daha gelişmiş bir ana hat ile klasik Segoe’nun yeniden gözden geçirilmiş bir yorumu.

Tarihsel olarak, küçük metinleri yazdırmak için kullanılan yazı tipleri, büyük ekran metinleri için kullanılan yazı tiplerinden farklı bir şekilde ağırbaşlıydı. Segoe UI, başlangıçta bu boyut için harika bir yazı tipi oluşturan 9 puntoda çalışmaya layık görüldü, ancak büyük boyutta ifadeyi sınırlıyor ve her küçük boyutta okunaklı bir şekilde olmaktan yoksun kalıyordu. Yeni yazı tipi bunu, çok küçük boyutlarda mükemmel okunaklı ve büyük boyutta stili dinamik olarak sunmak için değişken yazı tipi teknolojisini kullanan yeni bir Segoe sürümü kullanarak çözer.

açıklamalarında bulundu. Bu yeni yazı tipi, işletim sisteminin bir parçası olarak dahil edilmiştir, ancak kademeli olarak Windows 10’da kullanıma sunulacaktır.

Windows 10 Insiders Build 21376 Güncelleme Notları

Güncelleme ile birlikte gelen diğer değişiklikler ve iyileştirmeler arasında Otomatik HDR’ye geçiş, sürükle ve bırak imleç işaretinde küçük bir güncelleme, Bağlan uygulaması için yeni bir simge, Linux için Windows Alt Sisteminde ve bazı küçük diğer değişiklikler yer alıyor. Tam değişiklik günlüğünün bir kısmını aşağıdaki yazıdan okuyabilirsiniz:

Değişiklikler ve İyileştirmeler

  • Otomatik HDR’nin keyfini çıkarmaya devam etmek için Ayarlar > Ekran > HDR Ayarları‘nı ziyaret edin ve Otomatik HDR’nin Açık olarak ayarlandığından emin olun.
  • Outlook’a sürükleyip bırakma gibi senaryolarda sürükle ve bırak varsayılan imleç tasarımını geliştirmek için bazı küçük güncelleştirmeler yaptık.
  • Connect uygulaması simgesini, diğer son ikonografi geliştirmelerimizle uyumlu olacak şekilde güncelliyoruz.
  • Geri bildirimlere dayanarak, emoji panelinin semboller bölümündeki sembollerin nasıl sıralandıklarına dair bazı küçük değişiklikler yaptık.
  • Bamum Unicode aralık desteği eklemek için Segoe UI Historic yazı tipini güncelliyoruz.

Daha detaylı bir bilgi almak için Windows Insiders sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Berkay
Merhaba, ben Berkay. Teknoloji ile ilgileniyorum ve Tekno Harekat sitesinin yazarlığını yapıyorum.