Telegram 7.5 Güncellemesi İle Gelen Özellikler

Telegram 7.5 Güncellemesi birbirinden kullanışlı özellikleri bizlere sunuyor. Özellikle kanal ve grup sahipleri için yeni özellikler gelirken ayrıca yeni bir grup türü de bizleri karşılıyor. Gelin lafı fazla uzatmadan Telegram 7.5 Güncellemesi ile gelen yeni özelliklere bakalım.

Süreli ve Sınırlı Davet Bağlantıları

Telegram 7.3 Güncellemesi ve Daha Fazlası adlı makalemizde belirttiğimiz süreli ve sınırlı davet bağlantıları 7.5 güncellemesiyle yayınlamış durumda.

1 saat, 1 gün, 1 hafta ya da özel bir süre belirleyebileceğiniz davet bağlantıları ayrıca 1, 10, 100 ya da özel bir sınır ile kısıtlanabiliyor. Bu durum isteğe özel olup genel bir kanal veya grupta da oluşturulabilir.

Yeni Davet Bağlantıları

Ayrıca artık davet bağlantılarını yönetebiliyor ve birden fazla davet bağlantısı oluşturabiliyorsunuz.

QR Kod ile Davet

Davet bağlantılarına gelen yeni özellikler dışında artık QR Kod ile Davet etme özelliği de geldi.

QR Kod ile Davet Etme

Yayın Grupları

Telegram 7.4 ve Öncesinde Sadece 200 Bin üyeye sahip gruplar oluşturulabiliyordu. 7.5 ile birlikte artık Yayın Grupları denen yeni bir grup türü geldi.

Sınırsız Üyeye Sahip Yayın Grupları

Bu yeni grup türü sayesinde sınırsız üyeye sahip gruplar oluşturabiliyorsunuz fakat grubunuz sadece yöneticiler mesaj gönderebilir hale geliyor.

Normal bir grubun yayın grubuna dönüşme işlemi, üye sınırına geldiğinde otomatik olarak gerçekleşiyor.

Otomatik Silinen Mesajlar

Gizli sohbetlerde mesajların otomatik olarak imha olması ayarlanabiliyordu fakat bu durum kanallar ve gruplar da geçerli değildi.

Telegram 7.5 ile birlikte artık bu özellik Gruplar ve Kanallarda daha gelişmiş bir şekilde kullanılabilir.

Otomatik İmha Özelliği

Widgetlar

Telegram, 7.4 ve öncesi sürümlerde herhangi bir widget’a sahip değildi. 7.5 ile birlikte artık diğer uygulamaların Android widgetlerine göre daha şık ve interaktif widgetlar ekleyebiliyorsununuz.

Yeni Gelen Widgetlar

Sahte Kanal ve Grup Raporlama

Bildiğiniz üzere Telegram’da sahte kanal ve gruplar yaygın durumda (bakınız: @google) ve Telegram ekibi bu durumun karşısına geçmek için yeni raporlama türü olan Sahte Hesap raporlamayı ekledi.

Sahte Kanal ve Grup Raporlama