Windows 11 Resmî Olarak Tanıtıldı!

Windows 11 Tanıtıldı!

Microsoft, bugün düzenlediği Windows lansmanıyla birlikte Windows 11’i resmî olarak duyurdu. Windows 11 bize neler vaat ediyor, Windows 11 yenilikleri neler? Windows 11 nasıl indirilir?

Microsoft, Windows 11 İşletim Sistemini Resmî Olarak Duyurdu!

29 Temmuz 2015’te Windows 10’u duyurduktan sonra uzun yıllar boyunca Windows 10’u geliştirerek yoluna devam eden Microsoft, geçtiğimiz haftalarda bu sessizliği bozmuştu. Windows 11’in hiç çıkmayacağını iddia etseler bile aniden 24 Haziran 2021’de bir Windows etkinliği düzenleyeceklerini duyurdular.

Bugün Türkiye saati ile saat 18:00’da gerçekleşen etkinlikte yeni Windows sürümü ile tanıştık. Gelin şimdi bu yeni işletim sistemi bize neler sunacak hep birlikte bakalım.

Windows 11 Bize Neler Sunuyor

Windows 10X’in iptal edilmesiyle birlikte orada denedikleri tasarımı Sun Valley kod adlı güncellemeye aktaran Windows geliştiricileri bu güncellemede kullanıcılar için daha özgür, daha performanslı ve daha kişiselleştirilebilir bir Windows vaat ediyorlar.

Gelişmiş Oyun Performansı

Microsoft, Windows 10 işletim sistemini kullanan ve Xbox’un geçtiğimiz sene çıkardığı son nesil oyun konsolları olan Xbox Series S ve Series X konsollarında kullandığı DirectStorage özelliğini Windows 11’e dahil ediyor. Bu sayede Windows oyunlarda daha hızlı yüklenme süresi sunacak ve NVMe sürücülerin gücünü en verimli şekilde kullanabilecek.

Ayrıca yeni nesil işletim sisteminde, Windows’un 10. ve eski sürümlerinde ekran kartı bağlantısının arasına giren RAM olayı ortadan kaldırılarak oyunların direkt olarak GPU ile çalışması sağlanıyor.

Geliştirilmiş Microsoft Mağazası

Microsoft Mağazası, tamamen yeniden tasarlandı ve Amazon Appstore desteği ile birlikte gelen yeni Windows Mağazası ayrıca Adobe Creative Cloud’u da mağazaya dahil ediyor.

Microsoft, bugün düzenlediği Windows lansmanıyla birlikte Windows 11'i resmî olarak duyurdu. Windows 11 bize neler vaat ediyor.

Android Uygulamalarını Emulatörsüz Çalıştırma Desteği

Microsoft Mağazasına eklenen Amazon Appstore desteği ile birlikte artık Android uygulamalarını emulatörsüz bir şekilde sistem içinden tam performansta çalıştırmak mümkün hâle getirildi.

Yeni Görev Çubuğu

Değişen yerlerden birisi de görev çubuğu. Artık daha minimal bir tasarıma sahip olan görev çubuğunda uygulamalar ve başlat ikonu ortaya yerleştirilmiş. Ancak eğer isterseniz bunu eski yerine alabiliyorsunuz.

Microsoft, bugün düzenlediği Windows lansmanıyla birlikte Windows 11'i resmî olarak duyurdu. Windows 11 bize neler vaat ediyor.

Çoklu Monitör İçin Gelişmiş Destek

Birden çok monitörde artık daha performanslı ve kararlı çalışacak olan yeni nesil Windows, artık uygulamaları hangi monitörde açtığınızı hatırlayacak. Ayrıca her masaüstü için (çoklu monitör kullanmasanız bile) özel arka plan ayarlayabileceksiniz.

Daha Düşük Boyuta Sahip Güncellemeler

Yeni nesil işletim sistemi olan Windows 11’de güncellemeler bir önceki nesle kıyasla 40% daha küçük bir boyuta sahip olacak. Ayrıca güncellemeler artık arka planda sorunsuz ve daha otomatik bir şekilde gerçekleşecek.

Oyunlar İçin Otomatik HDR Desteği

Windows 10’da var olan fakat kötü çalışan HDR desteği yeni nesil Windows sürümü ile birlikte daha kaliteli hâle getirilmiş durumda. Ayrıca yeni işletim sistemi, artık DirectX 11 ve DirectX 12 sürümlerini kullanan oyunlarda; HDR desteğine sahip olmasalar bile otomatik olarak HDR yapabilecek.

Windows 11 Lansmanı

Windows 11 Canlı Yayını (Twitter Üzerinden Paylaşılan)

Windows 11 Tanıtımı

Windows 11 İçin Hazırlanan Tanıtım Videosu