Xiaomi yeni telefonunda Google hizmetlerini kullanmıyor

Xiaomi, Redmi tarafından çıkarılan yeni telefonunda Google hizmetlerini kullanmadığı haberiyle bugünün gündem haberlerinde yer aldı.

Çin’in başarılı şirketi Xiaomi bugün oldukça ilginç bir haberle karşımızda sevgili teknoloji severler. Xiaomi Redmi markasının K40 Gaming Edition modelinde Google Mobil Servisleri’nin yer almadığı ortaya çıktı.

Xiaomi’ye ait olan Redmi geçtiğimiz günlerde yeni telefonu Redmi K40 Gaming Edition ile karşımıza çıkmıştı. Oyuncular için geliştirilmiş bu telefon, 1 dakika içerisinde 100.000 satışa ulaşmıştı.

Çin’de satışa sunulan bu telefonun çok yakın bir zamanda küresel pazarda yer alması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Bomba haber! Xiaomi Yeni Telefonunda Google Servislerini Kullanmıyor!

Telefonu satın alan kullanıcılar, telefonlarında Google Mobil Servisleri’nin olmadığını fark etti. Bunun üzerine kullanıcılar tarafından oldukça ilginç iddialar ortaya atılmaya başlandı. Xiaomi’ye de mi yaptırım uygulanıyor diye Xiaomi cephesinden oldukça hızlı bir cevap geldi.

Xiaomi, Redmi tarafından çıkarılan yeni telefonunda Google hizmetlerini kullanmadığı haberiyle bugünün gündem haberlerinde yer aldı.
Redmi K40 Gaming Edition

Huawei‘nin Android lisansı iptal edildikten sonra GMS’yi kaybettiğini biliyoruz. Kullanıcılar aynı şeyin Xiaomi’nin de başına geldiğini düşünüyordu ki o açıklama geldi.

Çinli firma, kendi ülkesinde sattığı telefonlarında artık GMS’yi kullanmayacağını söyledi. Google ya da Amerika tarafından bir yaptırım uygulanamamasına rağmen böyle bir karar alındı. Xiaomi, kendi isteğiyle zor lisans aldığı Google’dan vazgeçiyor olması oldukça ilginç bir karar.

Popüler olmasına ve küresele açılmasına en çok katkı sağlayan şeyi tek hamlede silmesi kullanıcıları düşündürüyor. Ne de olsa herkes öldürür sevdiğini 🙂.

Çin’in Yeni Politikası

Çin, Amerika tarafından uygulanan saçma yaptırımlardan sonra ilginç ama yerinde bir politikaya karar verdi. Kendi servislerini kendileri geliştirmeye başlayan Çinli devler bu yolda önemli adımlar attılar. Özellikle artık çoğu Çinli firmanın kendi mağazası ve servisleri olması bu durumu oldukça niteliyor.

Öte yandan kendi işletim sistemlerini geliştirdikleri iddiası’da piyasa da yer almakta. Huawei’nin kendi işletim sistemini geliştiriyor olduğunu biliyoruz. İddialara göre Xiaomi’de sessiz sessiz kendi işletim sistemini geliştirip Android’den kurtulmanın yolunu arıyor.

Redmi K40 Gaming Edition Özellikleri

  • 2400 x 1080 çözünürlüğe ve 120 Hz ekran tazeleme oranına sahip 6.67 inç büyüklüğünde AMOLED ekran.
  • Corning Gorilla Glass 5 ekran koruması.
  • 8 çekirdekli MediaTek Dimensity 1200 6nm işlemci.
  • 6GB / 8GB / 12GB LPDDR4x RAM.
  • 128GB / 256GB UFS 3.1 depolama alanı.
  • f/1.65 diyafram değerine sahip 64MP ana kamera + f/2.4 diyafram değerine sahip 2MP makro kamera ve 16 MP ön kamera.
  • 5G ve Bluetooth 5.1 ve 5.2 desteği.
  • 66W Hızlı şarj desteğine sahip 5.065 mAh batarya.